Kolano - wypadkowa stopy i biodra

Podczas szkolenia przedstawiona zostanie koncepcja pracy ze stawem kolanowym stosowana przez dr Ryszarda Biernata. Podczas szkolenia zdobędziecie wiedzę i umiejętności w wykrywaniu zaburzeń i dysfunkcji w obrębie stawu kolanowego. Dowiecie się, jaki wpływ na staw kolanowy ma ustawienie stopy i/lub biodra. Nauczycie się "czytać" (analizować) i oceniać kończynę. Opowiemy o konkretnych przypadkach i sposobach ich leczenia. Nabędziecie umiejętności korekty błędów, zmiany wzorców ruchowych. Opowiemy o prawidłowym wykonaniu ćwiczeń z dominantą ruchu w stawie kolanowym. Wyjdziecie ze szkolenia z wiedzą, jak w prosty sposób pracować z pacjentem nieoperacyjnym, z bólem w obszarze stawu kolanowego. Ponadto przekażemy garść praktycznych nowinek i niuansów, wyniesionych z codziennej pracy ze sportowcami i pacjentami w naszym centrum

Szkolenie skierowane jest do fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, trenerów, oraz studentów fizjoterapii.

Prowadzący: dr Ryszard Biernat (Twórca i pomysłodawca Centrum Sportu i Rehabilitacji Biernat. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie kierunku wychowanie fizyczne ze specjalizacją w rehabilitacji ruchowej. W 2008 roku uzyskał stopień Doktora w zakresie rehabilitacji ruchowej. Odpowiadał za rehabilitację i odnowę biologiczną kadry Polski w piłce ręcznej mężczyzn, piłkarzy nożnych drużyn ligowych w ZEA, a także reprezentacji ZEA. Aktualnie konsultant ds. rehabilitacji drużyny siatkarskiej Indykpolu AZS UWM Olsztyn. Pracownik naukowo-dydaktyczny oraz wykładowca przedmiotów związanych z fizjoterapią w Centrum Rehabilitacji Ruchowej przy Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Wykładowca i instruktor dla terenerów i nauczycieli związanych z programem Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Uznany w kraju specjalista od stawu kolanowego oraz barkowego.)

Aby przystąpić do kursu wymagana jest podstawowa wiedza z anatomii i biomechaniki.

Uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe oraz certyfikat.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Szczegółowy program szkolenia:
1. Co warto wiedzieć na temat budowy i funkcji stawu kolanowego (anatomia i biomechanika)
2. Neutralne ustawienie stawu kolanowego
3. Typowe dysfunkcje w obrębie stawu kolanowego
- kolano valgus z rotacją w stawie udowo-piszczelowym
- kolano varus z rotacją w stawie udowo-piszczelowym
- przeprost w stawie kolanowym
- kolano hipomobilne (ciasne kolano!)
4. Wpływ ant- i retrowersji szyjki kości udowej na staw kolanowy
5. Typowa postawa praworęcznego
6. Różnica w długości kończyn i wpływ na ustawienie stawów kolanowych (rzepki!)
7. PFPS (kolano skoczka) - aktualne spojrzenie
8. OA - jak postępować
9. Zwiększanie zakresu ruchu w stawie kolanowym (mobility - rotacja, flossing, gapping, power band)
10. SLR (wyprost w stawie kolanowym na maszynie) - analiza ćwiczenia
11. Kolano biegacza - 2 przyczyny i 2 sposoby leczenia (COMPRESSION, TENSION)
12. Analiza przysiadu obunóż i jednonóż
13. Głęboki przysiad - potrzebny czy nie?
14. Przykłady ćwiczeń z dominacją stawu kolanowego

Termin: 17 czerwca 2017 (10.00-18.00)

Miejsce kursu: Wrocław