Podstawowe urazy w sporcie – rozpoznanie, ocena i bezpośrednia pomoc

Nieumiejętne rozpoznanie urazu przez instruktora a następnie nieodpowiednie działania, w tym też treningowe narażają ćwiczącego na liczne dysfunkcje i uszkodzenia układu ruchu. Piotr Bursiewicz przekaże uczestnikom specjalistyczną wiedzę z zakresu diagnostyki urazów sportowych dzieląc się z nimi doświadczeniem zdobytym podczas pracy z polskimi rekordzistami świata w lekkiej atletyce. Prowadzenie: Piotr Bursiewicz

Na kursie uczestnik:

• nauczy się poprawnego doboru ćwiczeń mając na uwadze bezpieczeństwo ćwiczącego
  • nauczy się przeprowadzania rozgrzewki według najnowszych standardów stosowanych w sporcie wyczynowym
  • nauczy się monitorowania progresu procesu treningowego m.in. poprzez ocenę sprawności motorycznej ćwiczącego
  • nauczy się modyfikować ćwiczenia w zależności od stanu zdrowia, sprawności i możliwości ćwiczącego
  • nauczy się oceny posturalnej i oceny sprawności ogólnej
  • nauczy się dostrzegać dysfunkcje, wady postawy, zagrożenia
  • udoskonali wiedzę z zakresu świadomości ruchu i czucia ciała

Szkolenie składa się z trzech modułów:

1. Moduł DIAGNOSTYCZNY

/Ocena posturalna, funkcjonalna, czynnościowa, neurologiczna, siły dynamicznej, jako system oceny podstawowej sprawności motorycznej/

Podstawowy moduł rozpoznania dysfunkcji i urazu, doboru systemu przygotowawczego do treningu i wczesnego antycypacyjnego zapobiegania urazom.

Piotr Bursiewicz, przygotował, specjalnie dla tego szkolenia dedykowany trenerom personalnym system diagnostyczno- terapeutyczny.

Uczestnik posiądzie praktyczną umiejętność:

• prawidłowej oceny sprawności motorycznej
  • monitorowania efektu procesu treningowego
  • doboru ćwiczeń w zależności od dysfunkcji ćwiczącego

2. Najnowsze formy rozgrzewki. Rozgrzewka zmniejszająca urazowość
Podstawowym elementem treningu jest rozgrzewka i dlatego ważne jest by była ona prowadzona zgodnie z najnowszymi trendami i założeniami fizjologicznymi. Stąd właśnie, jeden z modułów szkolenia jest poświęcony rozgrzewce i odpowiedniemu przygotowaniu do wysiłku fizycznego.
W module tym Piotr Bursiewicz zapozna uczestników z różnymi metodami prowadzenia rozgrzewki dzieląc się doświadczeniem ze współpracy z licznymi ośrodkami badawczymi i czołowymi zawodnikami o randze olimpijskiej. Jest to system rozgrzewki stosowany obecnie w Kadrze Narodowej Lekkiej Atletyki, która na ostatnich Mistrzostwach Europy zdobyła najlepszą punktację medalową w historii.

Uczestnicy zapoznają się z następującymi formami rozgrzewki:

• Neurodynamiczna; przygotowująca układ nerwowy do pracy w obciążeniach.
  • Translatoryczna; przygotowanie stawów.
  • Stabilizacji centralnej; przygotowanie taśm mięśniowo-powięziowych w celu zmniejszenia obciążeń działających na stawy podczas wykonywania ćwiczeń.

Uczestnik:

• Pozna założenia innowacyjnego systemu prowadzenia rozgrzewki łączącego wiedzę z zakresu neurodynamiki, pracy na powięziach, psychomotoryki
  • Nauczy się doboru metod prowadzenia rozgrzewki dla różnych dyscyplin sportowych

Moduł

• Pozwoli spojrzeć uczestnikowi na kwestię rozgrzewki z innej perspektywy
  • Obali powszechnie występujące mity i błędne nawyki w prowadzeniu rozgrzewki powodujące obniżenie zdolności adaptacyjnej organizmu do wysiłku fizycznego

3. Podstawowe urazy w sporcie – rozpoznanie, ocena i bezpośrednia pomoc

W trakcie ostatniego modułu uczestnik zyska praktyczne umiejętności w zakresie mobilizacji stawu, opracowywania punktów spustowych (trriger points), elementów pracy powięziowej i mobilizacji stawów. Nabędzie też umiejętność niwelowania najczęstszych urazów sportowych.

Interaktywna forma szkolenia umożliwi opanowanie technik manualnych i elementów rehabilitacji ruchowej.
Zakres tematyczny modułu:

• Staw kolanowy; 1. zespół stawu piszczelowo-strzałkowego 2. podwichnięcie stawu skokowego
  • Staw łokciowy; 1. Usidlenie nerwu łokciowego
  • Zespół bolesnego barku wynikający ze ślizgu łopatki
  • Bóle nadgarstka symulujące zespół cieśni nadgarstka

Przed szkoleniem uczestnik jest zobowiązany powtórzyć podstawowe wiadomości z zakresu anatomii.

Prowadzenie: Piotr Bursiewicz - rehabilitant sportowy,  pracujący z Kadrą Narodową Lekkiej Atletyki oraz aktorami ruchu z Instytutu Grotowskiego i Teatru Zar.
Założyciel Instytutu Rehabilitacji Sportowej RehaBursiewicz - jednej z najdłużej działających firm rehabilitacyjnych we Wrocławiu. Od 30 lat specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa oraz rehabilitacji sportowej, pourazowej, powypadkowej i pooperacyjnej. Entuzjasta sportu, wielokrotny Mistrz Polski w Pływaniu. Ściśle współpracuje z sekcjami sportowymi Wojskowego Klubu Sportowego „ŚLĄSK”, z Wojskowym Zespołem Sportowym we Wrocławiu, w zakresie opieki nad reprezentacją Wojska Polskiego w Lekkiej Atletyce, z sekcjami sportowymi niepełnosprawnych – CROSS. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Radiologicznego, Polskiego Towarzystwa Mięsień i Więzadeł, komisji medycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także członkiem i wykładowcą Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.

Cena: 490 zł (Dla grup powyżej 3 osób przewidujemy rabaty. Prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )