Podstawy treningu zdrowotnego osób starszych na przykładzie wybranych form ruchu – Nordic Walking, ćwiczenia siłowe, Joga z relaksacją

Prowadzenie: Katarzyna Bulińska

Warsztaty dedykowane trenerom, instruktorom wychowania fizycznego oraz fizjoterapeutom chcącym poszerzyć wiedzę i doświadczenie w zakresie prowadzenia treningów fizycznych dla osób starszych (50+).

Program:

WYKŁAD 1,5-GODZ.

• Zmiany motoryczne w przebiegu procesu starzenia się
  • Założenia treningu zdrowotnego
  • Korzyści psychofizyczne z treningu zdrowotnego dla osób starszych – dowody naukowe na podstawie Evidence Based Medicine
  • Rekomendacje WHO dotyczące aktywności fizycznej osób powyżej 65 r.ż.
  • Praktyczne wskazówki w prowadzeniu treningu fizycznego w grupie osób starszych

WARSZTATY 4,5-GODZ.

Wybrane formy ruchu dobrane są do potrzeb motorycznych człowieka starszego. Każda część warsztatu poświęcona jest praktyce danych ćwiczeń oraz dyskusjom nad specyfiką pracy z osobą starszą.

Warsztat I – Ćwiczenia siłowe

• Dobór pozycji wyjściowych podczas ćwiczeń
  • Dobór ćwiczeń siłowych z użyciem przyborów i przyrządów na podstawie wyznaczonego celu treningowego
  • Określenie intensywności ćwiczeń siłowych
  • Specyfika treningu obwodowego – jako formy ogólnorozwojowej dla seniora

Warsztat II  - Nordic Walking

• Jak nauczać prawidłowej techniki Nordic Walking – metodyka prowadzenia zajęć
  • Ćwiczenia ogólnorozwojowe z użyciem kijów Nordic Walking
  • Czy i jak wprowadzać poziom fitness, sportowy w Nordic Walking w grupie osób starszych

Warsztat III – Joga z relaksacją

• Reedukacja prawidłowej postawy ciała w tadasanie
  • Kształtowanie nawyku świadomego ruchu w wybranych asanach
  • Nauka wyciszania umysłu, rozluźniania ciała oraz pracy z oddechem przy zastosowaniu wybranych technik relaksacyjnych

Termin: w trakcie ustalania

Miejsce kursu: Wrocław

Katarzyna Bulińska - wykwalifikowana fizjoterapeutka, doktorantka w AWF we Wrocławiu, pracownik Fundacji Innowacji Medycznych WroVasc przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym-Ośrodku Rozwojowo-Badawczym we Wrocławiu. Ukończyła kursy m.in. z odnowy biologicznej, Kinesiology Taping, funkcjonalnej stabilizacji kręgosłupa, Fascial Distortion Model, International and Interprofessional Course on Community Based Mental Health (Holandia), Joga i skolioza, Mindfulness, realizuje studia podyplomowe z Psychosomatycznych Praktyk Jogi. Od 7 lat prowadzi zajęcia dla seniorów w Uniwersytecie Trzeciego Wieku z Nordic Walking, ćwiczeń siłowych oraz Jogi z relaksacją. Od 5 lat koordynuje lokalnie ogólnopolskie programy rekreacyjne dla seniorów we Wrocławiu (PRO-Men 50+ i PAS-Ja!). Współpracuje z Zakładem Promocji Zdrowia i Technik Relaksacyjnych przy AWF we Wrocławiu prowadząc m.in. seminaria dla nauczycieli i praktyków jogi. Od 2015 roku nauczyciel jogi w Fabryce Energii dla grupy 50+. Koordynator pierwszego w Polsce Centrum Spotkań dla osób z otępieniem i ich rodzin.